от donna » 26 Яну 2011, 08:27
Р Е Ш Е Н И Е
№ 4 / 20.01.2011 г. / град Търговище
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД касационен състав
На осемнадесети януари година 2011
В публично заседание в следния състав:
Председател: Красимира Тодорова
Членове:1.Милчо Михайлов
2.Иванка Иванова
Секретар: Нели Райкова
Прокурор: Николай Казаков
Като разгледа докладваното от съдията-докладчик Иванка Иванова
КНАХД № 158 по описа за 2010 година
Производството е по реда на Глава ХІІ от АПК, във връзка с чл. 348 от НПК и чл. 63 от ЗАНН.
Делото е образувано по жалбата на ТД на НАП – Варна, офис - Търговище, чрез процесуалния и представител – П.К. – мл. юрк. против решение № 539 от 22.11.2010 г., постановено по НАХД № 695/ 2010 г. по описа на РС – Търговище, с което е отменено НП № 4665-0060895 от 20.08.2010 г. на директора на дирекция ”Контрол” при ТД на НАП – Варна, с което за нарушение на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗСч и на основание чл. 47, ал. 3 от ЗСч на „Рейтон” ЕООД гр. Търговище, представлявано от Р.Х.А. е наложено адм. наказание „имуществена санкция” в размер на 2 000 лв. В жалбата са посочени като касационни основания за отмяна по смисъла на чл. 348 от НПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН – нарушение на материалния закон, като са изложени доводи и за необоснованост на оспорения адм. акт. Касаторът счита, че въззивния съд неправилно се е позовал на чл. 28, б.”а” от ЗАНН и е счел случая за маловажен, тъй като нарушението не е с ниска степен на обществена опасност. Невярна е констатацията на съда, че адм.наказващият орган не е събрал доказателства относно наличието или липсата на смекчаващи обстоятелства, характеризиращи случая като маловажен, в адм.наказателната преписка липсват доказателства за приложението на чл. 28а от ЗАНН. Съгласно ТР № 1/12.12.2007 г. на ВКС преценката за маловажност на случая подлежи на съдебен контрол. Когато съдът констатира, че предпоставките по чл. 28, б”а” от ЗАНН са налице, но адм.наказващият органа не го е приложил това е основание за отмяна на НП поради противоречие със закона. Констатациите на съда не може да се приемат за предпоставки за маловажност на случая, и единственото смекчаващо обстоятелство е, че нарушението е първо, което не е основание за освобождаване от адм.наказателна отговорност. В съдебно заседание касаторът не се явява, а се представлява от мл.юрк. Костадинова, която поддържа жалбата и изразява мотивирано становище за отмяна на оспореното съдебно решение.
Ответната по жалбата страна - „Рейтон” ЕООД гр. Търговище, представлявано от управителя Р.А., редовно призован не се явява и не се представлява и не изразява становище по жалбата.
Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за основателност на жалбата, тъй като не може да намери приложение чл. 28 от ЗАНН, независимо че се касае за първо нарушение. Налице е неизпълнение на задължение, което нарушава възможността за следене на гражданския оборот.
Съдът, след като обсъди оплакванията по жалбата във връзка с доказателствата по делото и съобрази правомощията си в касационното производство, намира за установено следното:
Касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна при следните съображения:
От фактическа страна въззивният съд е приел за установено, че на 07.06.2010г. инспектори от ТД на НАП - Варна – офис Търговище извършили проверка в база данни на НАП и Агенция по вписванията – търговски регистър, при която било установено, че ответникът по касация е пререгистриран в Търговския регистър (ТР) на 27.06.2009 г. Установено било, че като регистрирано в Агенция по вписвания – ТР лице, дружеството не е изпълнило задължението си да публикува в ТР годишния финансов отчет за дейността си за 2008г. в законоустановения срок, а именно – до 27.09.2009 г. С оглед тази констатация бил съставен АУАН № 0060895/16.06.2010г. Актът, който бил съставен за нарушение на §9а, ал.2, т.2 от ПЗР на ЗСч във вр. с чл.47, ал.3 от ЗСч. бил надлежно предявен и връчен на дружеството. Към датата на съставяне на акта дружеството представило за публикуване годишния си финансов отчет за 2008г. в търговския регистър. Въз основа на акта, на 20.08.2010г., директор на дирекция “Контрол” на ТД на НАП – Варна издал Наказателно постановление № 4665 – 0060895, с което на основание чл.47, ал.3 от ЗСч наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди/ лв. От правна страна съдът е изложил съображения, че както АУАН, така и НП са издадени от компетентни органи. Адм.наказващият орган не е изложил съображения защо счита, че случая не е маловажен, за да се приложи чл. 28, б”а” от ЗАНН, като се е задоволил да запише единствено, че са засегнати обществените отношения, без да уточни кои са тези отношения, като нарушението е със степен на обществена опасност, непозволяваща приложението на чл.28, б.”а” от ЗАНН. За настоящият съдебен състав това e недопустимо, предвид на обстоятелството, че преценката на адм.наказващия орган за „маловажност” на случая по смисъла на чл. 28 от ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол съгласно ТР № 1 от 12.12.2007 г. по ТНД № 1/ 2007 г. на ВКС. В тази връзка съдът приема, че адм.наказващият орган не е събирал доказателства, с оглед на приложението на разпоредбата на чл. 28, б. "а" от ЗАНН, поради което и не е приложил посочената разпоредба. Съдът не е обвързан с решението на адм.наказващият орган и не може да бъде препятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, за който е сезиран. Той следва да изследва и реши всички въпроси както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът от оспорването. В конкретният случай предвид данните по делото и липсата на други нарушения от страна на жалбоподателят, както и с оглед на обстоятелството, че отчета е представен за публикуване, съдът установи, че са налице предпоставките на чл. 28, б”а” от ЗАНН за маловажност на случая и тъй като адм.наказващият орган не го е приложил и не е изложил съображения за това си решение, то това е основание за отмяна на оспореното НП поради издаването му в противоречие със закона.
Настоящата инстанция споделя изцяло изводите на първоинстанционния съд като правилни и законосъобразни. Действително в процесното НП адм. наказващият орган не е изследвал приложението на чл. 28, б.”а” от ЗАНН, както правилно е отбелязал въззивния съд. Преценката на адм.наказващия орган за „маловажност” на случая по смисъла на чл. 28 от ЗАНН се прави по законосъобразност, и подлежи на съдебен контрол съгласно ТР № 1 от 12.12.2007 г. по ТНД № 1/ 2007 г. на ВКС. Отбелязването от адм.наказващият орган, че са нарушени обществени отношения е не само формално, но е елемент на всяко противоправно дейния, поради което не представлява преценка по смисъла на закона, респективно на цитираното решение на ВКС. В последното обстойно са изведени основанията за необходимостта от такава преценка. От становището на ВКС категорично се налага извода, че заключения, подобни на изложеното в НП, не съответстват на законовите изисквания и по същество не изпълняват задължението на наказващия орган в тази връзка. От това следва, че в конкретния случай за въззивният съд не съществува предмет за проверка във връзка с разглежданата разпоредба. При това единствената възможност за него е НП да бъде отменено. В този смисъл в цитираното вече ТР на ВКС се сочи, че “Преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В неговия обхват се включва и проверката за законосъобразност на преценката по чл. 28 ЗАНН.” .
Отново следва да се подчертае, че съдът проверява, контролира “преценката” на адм.наказващият орган, като при липсваща, не може да я замества със своя такава. В тази връзка може да се каже още, че съдът следи и служебно за приложението от адм.наказващият орган на чл. 28, б”а” от ЗАНН, и при констатация, че случая е маловажен може да го приложи и отмени НП.
При тези съображения съдът счита оспореното съдебно решение за валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, поради което следва да бъде оставено в сила.
Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 във връзка с ал.1 от АПК, във връзка с чл.63 от ЗАНН, с ъ д ъ т
РЕШИ :
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 539 от 22.11.2010 г., постановено по НАХД № 695/ 2010 г. по описа на РС – Търговище.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.
Препис от решението да се изпрати на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.
Решението е влязло в законна сила