начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Наследява ли се концесия?

Казуси за недвижими имоти


Re: Наследява ли се концесия?

Мнениеот младежа » 07 Окт 2004, 08:56

Смених МНЕНИЕТО СИ, еволюирах:))
Смятам ,че може и трябва да е наследима Концесията - поради това ,че концесията попада в общият кюп на права и задължения на наследодателя спрямо наследниците и не бива да се разглежда , като вещ , а като право.
От наследниците ще зависи дали ще я "отлюспят" чрез проиемане по опис на наследството или ще я вкарат в наследствената маса на наследодателя.
младежа
 

Re: Наследява ли се концесия?

Мнениеот DiNi » 12 Яну 2005, 12:32

Концесията е особен вид ограничено вещно право на ползване върху точно определен вид обекти, за които е предвидено в ЗК да се дават за ползване само след провеждане на търг/конкурс, което иде да покаже че договора за концесия е intuitu personae и единствената възможност да се продължи концесията с правоприемство след смъртта/прекратяването на концесионера е със съгласие на Министерски съвет. По-интересно е че има едно Решение на Конституционния съд по дело 26/95 г., в което се приема че "правоприемство по повод вещните права, произтичащи от концесионен договор е недопустимо", няма обаче нищо относно продължаването на концесията с решение на МС. Така че най-вероятно решението за всеки конкретен случай ще зависи от субективната преценка на съда.

[%sig%]
DiNi
 

Re: Наследява ли се концесия?

Мнениеот мария » 25 Яну 2005, 23:44

трябва да опитате да се защитите най-малкото с това,че предприятието на търговеца не се прекратява, а само се унаследява. Това означава, че вие като наследник можете да поемете задълженията по концесията и да спазвате всички други условия по договора. Затова трябва да се осъществи само едно предоговаряне с оглед на това,че лицето което ще предствавлява фирмата вече ще бъде неговият наследник. Макар,че правната литература приема че ЕТ се прекратява със смъртта на физическото лице, защото се създава с оглед на неговата личност . Не се отказвайте. Пробвайте. Всичко зависи от договарящите.
мария
 

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 37 госта


cron