начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

РЕШЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД !

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


РЕШЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД !

Мнениеот rts » 07 Фев 2014, 14:05

С решение № 2 от 04.02.2014г., Конституционният съд обяви за противоконституционни § 44, т. 3, б. „а“ и т. 5 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (обн., ДВ, бр. 94/2012 г.), с които е изменена разпоредбата на чл. 169, ал. 4 и отменена разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (обн., ДВ, бр. 105/2005 г., последно изм. и доп., ДВ, бр. 1/2014 г.).
Преките последици от това решение са следните:
1) Възстановява се действието на разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от ДОПК: „Внесените в Националната агенция за приходите вноски се прехвърлят в съответните сметки на Държавното обществено осигуряване в Националния осигурителен институт, в набирателната сметка на Националната здравноосигурителна каса и фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ до края на всеки работен ден.”
2) Според Конституционния съд: „Отмяната на чл. 179, ал. 1 ДОПК не води до отпадане на нормативното задължение на НАП да извършва преводи от постъпленията за публичните вземания, включващи и събраните осигурителни вноски, към сметките на НОИ и НЗОК. Това е предвидено в Наредбата за реда за внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски и вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите”. Извършва се веднъж месечно.“
3) Разпоредбата на чл. 169, ал. 4 от ДОПК се прилага в редакцията й преди изменението й, а именно: „Задълженията за данъци се погасяват по реда на възникването им, а когато се отнасят за една и съща година, лицето има право да заяви кое от тях погасява.”

Целият текст на решението на КС можете да видите на сайта на КС: http://constcourt.bg

До въвеждане на отделни сметки или параграфи за отделните осигурителни фондове и данъчни задължения, ще сме принудени да внасяме сумите за данъци и осигуровки по известните ни сметки и параграфи, но с оглед защита на правата ни следва да посочваме основанието и размера на внесената сума. По-сигурно е да плащаме осигуровките и данъците за всеки отделен фонд и данък с отделно платежно нареждане/вносна бележка като изрично посочим основанието (фонда, съответно: данъка), размера на сумата и периода, за който се отнася.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron
Tyxo.bg counter Tyxo.bg counter