Страница 1 от 1

Собственост върху постройка

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2013, 01:30
от Sogartar
Здравейте,
Понеже законът за собствеността е доста кратък относно собствеността само върху постройка, искам да питам какво става със собствеността ако сградата се разруши. Примерно при земетресение или сграта е прекалено стара и трябва да се разруши. Тогава собственика на сградата има ли право да построи нова?
Друг въпрос в тази област, който имам е - ако собствеността върху сградата е придобита след погасяване на право на строеж с неопределени параметри на застрояване, т. е. е възможно да се уопотребят максималните параметри, тогава след увеличаване на тези параметри при промяна на устройствения план, кой има право да ги застрои, собственикът на земята или на сградата? Например, ако се позволи още един етаж.

Поздрави,
Боян

Re: Собственост върху постройка

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2013, 17:09
от julyanvonemona
Ако постройката е погинала поради непреодолима сила (примерно земетресение) и Вие сте суперфициар имате право да строите отново, но вече съобразно предвижданията на действащия ПУП. Същото е и ако сте собственик на земята. Зависи от земетресението (да не дава Господ). В такива случаи обикновинно държавата гласува специални закони и нещата се уреждат според тях. В случая когато постройката погива поради естествена амортизация Вие също не губите правото на строеж, но отново строите според предвижданията на ПУП