Очевидно през последното десетилетие тази тема не е мъртва в умовете дори на действащите нормотворци. Белег за това е факта, че ал.4 от чл.183 ЗУТ е нова (ДВ.бр .17 /2009г.). Много бих искал да прочета допълнителни "за " и "против" за едно евентуално прераждане на тази идея в ЗУТ.
ОчевАдно, тази тема е мъртва в умовете дори на действащите нормотворци. Белег за това е факта, че в проект на МРРБ (доскоро съществувал на сайта на МРРБ, а може и още да съществува, но в момента не ми се проверява дали съществуването му е факт) идеята на сегашната ал.4 от чл.183 ЗУТ е заменена с текст в съвсеееем друга насока.
Идеята ти, архитекте, да се мисли по прераждането в по съвършен вид на текстовете на чл. 58 ЗТСУ е добра. Но имай, моля, в предвид, че мисленето, понастоящем, не е присъщо действие за 99.9999% на БГ-народеца ни. Откъм мислене – признай – сме пълна трагедия.
Няколкото познавачи и мислители по проблемите за ЗУТ са по-скоро изключения, потвърждаващи правилото, че българинът понастоящем мрази да мисли.
По скоро противоправно е сегашното положение при което един съсобственик може да държи в шах всички останали просто защото той субективно счита, че не съществува нещо което може да го удовлетвори за идеалната част от имота която притежава.
Противоправно?? Чак пък!
Може би... неморално. Може би ... непрактично... Дори непрактично с оглед и на публичния интерес. Или... ... не мога да намеря в момента точната думичка, с която да определя сегашното положение, в което на един съсобственик му е позволено „да спъва” останалите съсобственици.
Тук искам само да видя написани гледните точки на юристи относно теоритичните правни положения, които са спазени или пренебрегнати, с ликвидирането на текста на чл.58 ЗТСУ.
Ее-х, архитекте, твърде много разчиташ на юристите. И много ги надценяваш. Определено много.
Пропорционалността при предвижданията за съсобствен имот не винаги е удачна, поради факта че в едното пространството ще се разположат гараж, навес, селскостопанско че и барбекю, а в остатъка от имота не се знае дали ще има възможност дори само за навес...
Верно е, че
пропорционалността не винаги е удачна. Не недей, априори, да приемаш, че винаги е неудачна. Чуй какво ти предлага архитектът чрез преосмислянето, пренаписването на чл. 58 ЗТСУ и пренасянето му в ЗУТ. В него член се говори за „архитектурен проект за цялостно застрояване на парцела, по който всеки ... може да получи...”. Затова не казвай „не винаги е удачно”. То, че не винаги е удачно е вярно. Проблемът е, че има „удачни УПИ-та”, в които е възможно да се направи проект за застрояване при условията за допълващото застрояване или временните строежи. И единственият проблем е „един съсобственик”, който „държи в шах всички останали”.
И нека не ни е приоритет „този, който е решил да закърпи семейния бюджет с лехата в малката си градинка”. Архитектурният проектът не следва, а и няма да отнема правото му да си сади в леха с площ, пропорционално на идеалните му части на собственост, и домати, и джинджифил. Щом не иска да строи – нека си сади пипер. Но с мерака си за пипер да му се позволява да издевателства над останалите съсобственици, които може да имат и остра жилищна нужда.
-----
Архитекте, адмирирам идеята ти. Но... кой да мисли, бе, братче?! Нали е по-добре да си трошим главите с чл. 201 ЗУТ. Между прочем - нали видя и Шоу-то в моята тема /шоу с главна буква/.