Страница 1 от 1

придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2012, 16:29
от todiv
Може ли вече гражданин на ЕС да придобие незастроен урегулиран поземлен имот /УПИ/ ?

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2012, 19:33
от karanedeff
ДОГОВОР ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ КЪМ ЕС
Приложение VІ
3. СВОБОДНО ДВИЖЕНИЕ НА КАПИТАЛИ

Договор за създаване на Конституция за Европа написа:1. Независимо от задълженията, произтичащи от Договора за създаване на Конституция за Европа, България може да запази в сила, за срок от пет години от датата на присъединяване, ограниченията, съществуващи в нейното законодателство към датата на подписване на Договора за присъединяване, по отношение на придобиването на право на собственост върху земя за второ жилище от граждани на държавите-членки или държавите, страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство (СЕИП), които не пребивават в България и, от юридически лица, учредени в съответствие със законите на друга държава-членка или на държава, страна по СЕИП.

Граждани на държавите-членки и граждани на държавите, страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство, които законно пребивават в България, са извън обхвата на разпоредбите на предходната алинея или на каквито и да било норми или процедури, различни от тези, прилагани към български граждани.

2. Независимо от задълженията, произтичащи от Договора за създаване на Конституция за Европа, България може да запази в сила, за срок от седем години от датата на присъединяване, ограниченията, съществуващи в нейното законодателство към датата на подписване на Договора за присъединяване, по отношение на придобиването на право на собственост върху земеделска земя, гори и горска земя от граждани на друга държава-членка, от граждани на държавите, страни по Споразумението за Европейска икономическо пространство и от юридически лица, учредени в съответствие със законите на друга държава-членка или на държава, страна по СЕИП. В никакъв случай, при придобиването на земеделска земя, гори и горска земя, гражданин на държава-членка не може да бъде третиран по-неблагоприятно отколкото към датата на подписване на Договора за присъединяване или да му бъдат налагани по-големи ограничения в сравнение с гражданин на трета страна.

Самостоятелно заети земеделски производители, които са граждани на друга държава-членка и, които желаят да се установят и законно да пребивават в България, са извън обхвата на разпоредбите на предходната алинея или на каквито и да било норми или процедури, различни от тези, прилагани към български граждани.

Общ преглед на тези преходни мерки ще бъде направен на третата година след датата на присъединяване. За тази цел, Комисията представя доклад пред Съвета. Съветът може, като гласува единодушно по предложение на Комисията, да реши да съкрати или да прекрати преходния период, посочен в първа алинея.

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2012, 17:12
от todiv
Да, и аз намерих и четох всичко това и изводът е, че може да купи УПИ, но не и земеделска земя.

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2012, 22:30
от teogeo
А ако учреди ЮЛ тук, в България?

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2012, 23:28
от Melly
teogeo написа:А ако учреди ЮЛ тук, в България?

Така става. Собствеността ще бъде придобита в полза на ТД.

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2013, 10:49
от pitasht
И аз дочух че вече имотите / имам предвид къщи/ които англичаните купуват у нас се закупуват на името на човека но тези данни са от агент за недвижими имоти.
Тогава се сетих дали пък не мога да прехвърля една такава къща която е на фирма и всяка година подаваме декларации в НАП и ТР вече на името на хората, които са си я купили?
Предполагам, че най-разумно ще е да попитам самите нотариуси, но пък се сетих дали при тази сделка фирмата няма да се наложи да плати някакви сериозни данъци защото ще излезе на печалба?

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2013, 12:03
от emilgrigorov
ДДС 20%

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2013, 21:47
от kalahan2008
ЗАКОН ЗА СОБСТВЕНОСТТА:
Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1973 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 24 от 2007 г.) Чужденци или чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията на международен договор, ратифициран по реда на чл. 22, ал. 2 от Конституцията на Република България, обнародван и влязъл в сила, а чужденците - и при наследяване по закон.
Граждани на държавите - членки на Европейския съюз, или на държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земя при спазване на изискванията, установени със закон, в съответствие с условията на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
Юридически лица от държавите - членки на Европейския съюз, или от държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земя по реда на ал. 2.
Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху сгради и ограничени вещни права върху недвижим имот в страната, освен ако със закон е установено друго.
Чужда държава или междуправителствена организация може да придобива право на собственост върху земя, сгради и ограничени вещни права върху недвижим имот в страната въз основа на международен договор, на закон или акт на Министерския съвет.
Чужда държава не може да придобива право на собственост върху недвижим имот в страната по наследство.

Чл. 29а. (Нов - ДВ, бр. 24 от 2007 г.) Лицата по чл. 29, ал. 2, които не пребивават постоянно в Република България, могат да придобиват земя за втори жилищен имот след изтичането на срока, определен при условията на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.

Re: придобиване на УПИ от чужденец

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 12:19
от pitasht
Това, добре, юридическата част ми стана ясна, може би икономическата ми е по-неясна. Примерно оказа се, че трябва да подам уведомление че фирмата започва дейност, да пусна фактура, да получа по банков път сумата от сделката, защото иначе пък трябва касов апарат и т.н. и т.н.