Страница 1 от 1

Важен въпрос! Предварително благодаря на отзовалите се!!!

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2010, 18:03
от ilianski
През 2007 г. мой близък , който е с диагноза "параноидна шизофрения с раздвоение на личността" , е прехвърлил свой апартамент като е дал пълномощно за това на трето лице. Една седмица след това прехвърля и втори апартамент , собственост на него и на майка му , като този път участва лично и като пълномощник на майка му , която страда от "смесена корова и подкорова деменция". След това остават на улицата , но като техни близки ги прибрахме и се грижим за тях. През 2009 г. по препоръка на адвокат поставихме сина под пълно запрещение , предвид диагнозата му , която е с над 20-годишна давност. Въпросът ми е следният: По кой текст от ЗЗД следва да се подаде искова молба за нищожност- респ. -унищожаване на двете сделки , сключени от сина? Има ли право настойникът да заведе иска?
Предварително Ви благодаря за отделеното време!

Re: Важен въпрос! Предварително благодаря на отзовалите се!!!

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2010, 18:14
от lawhope
Исковата молба може да се подаде по чл.31 от ЗЗД-човекът не е бил по време на сделката запретен , но макар и отчасти дееспособен , не е могъл да разбира и ръководи действията и постъпките си. Този иск е основен! Към него може да се присъедини и иск по чл.27 от ЗЗД , който в случая ще е евентуален в производството. Това означава , че ако съдът се произнесе по основния , той не е длъжен да го прави по евентуалния , но ако не уважи основния , то тогава евентуалния ще Ви спаси донякъде-с други думи съдът ще се произнесе по него , а какво ще реши-не мога да кажа!? Казусът е интересен , може да се включат и други колеги....
А щом има учредено настойничество , то именно настойника може да подава искова молба-той действа от името и в интерес на запретения!!!